Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanlığı

375 Sayılı KHK Geçici 35. Madde İhraçları Hk. Soru Önergesi 375 Sayılı KHK Geçici 35. Madde İhraçları Hk. Soru Önergesi

01 Ağu 2022

‘Temmuz ayında kaç kamu görevlisi ihraç edildi?’

15 Temmuz darbe girişiminden sonra ilan edilen OHAL yetkilerinin uzatılmasıyla birlikte kamudan ihraçların önünü açan KHK’nın geçici 35. maddesinin süresi dün doldu. DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu ise sürenin son gününe yaklaşırken çok sayıda kişinin bir anda kamudan ihraç edildiği iddialarına dikkat çekti.

‘4 yılda toplam kaç kamu görevlisi ihraç edildi?’

Yeneroğlu, TBMM’ye sunduğu soru önergesinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a şu üç soruyu sordu:

“OHAL yetkisi niteliğindeki kolaylaştırılmış ihraç yetkisinin sona ereceği son ay olan 2022 yılının temmuz ayında toplamda kaç kamu görevlisi 375 sayılı KHK’nın Geçici 35. maddesine dayanılarak ihraç edilmiştir?”

“375 sayılı KHK’nın Geçici 35. maddesine dayanılarak, bu maddenin yürürlükte olduğu 4 yıllık süreçte toplam kaç kamu görevlisi ihraç edilmiştir?”

“Bütün kamu kurum ve kuruluşlarından gerçekleşen ihraçlara dair istatistiki bilgiler nelerdir?”

‘Soyut iddia ve değerlendirmelerle ihraçlar gerçekleşti’

Yeneroğlu, önergesinde ayrıca “Olağan dönemde, kamu görevlilerinin meslekten çıkarılabilmesi için kamu görevlisinin meslekten çıkarılmayı gerektirecek bir disiplin suçu işlemesi ve ilgili kişiye Devlet Memurları Kanunu’ndaki usulü haklar kullandırılarak disiplin soruşturması süreçleri yürütülmesi gerekmektedir. Ancak bu hukuki güvenceler göz ardı edilerek ve çoğu zaman sözlü bir savunma dahi alınmadan, ilgili kişinin meslekten çıkarılmasını gerektiren belirli bir fiili söz konusu olmasa bile kişi hakkında 3. kişilerin soyut iddiaları veya değerlendirmeleri neticesinde kamu görevinden ihraçlar gerçekleştirilmiştir” ifadelerine yer verdi.

Soru Önergesi: 375 Sayılı KHK Geçici 35 Madde İhraçları Hk. Soru Önergesi

  • İLGİLİ ETİKET:
  • #TBMM
  • #FUAT OKTAY
  • #GEÇICI 35
  • #HUKUK
  • #ADALET

SONRAKİ HABER

KPSS Skandalı Hk. Basın Açıklaması

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar

01 Ağu 2022