Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanlığı

Azeri Nadir Salifov'un Ülkeye Girişi ve Antalya'da Öldürülmesi Hakkında Dışişleri Bakanı'nın Cevaplaması İstemiyle TBMM'ye Soru Önergesi Azeri Nadir Salifov'un Ülkeye Girişi ve Antalya'da Öldürülmesi Hakkında Dışişleri Bakanı'nın Cevaplaması İstemiyle TBMM'ye Soru Önergesi

27 May 2021

Azeri Suç örgütü lideri Lotu Quli lakaplı Nadir Salifov 7 Ekim 2018 tarihinde gözaltına alınmış ve Azerbaycan’da hakkında yakalama kararı bulunduğu için 2018 yılında Türkiye’den ihraç kararı (deport) alınarak ihraç edilmiştir. Ancak daha sonra bu kişi tekrar Türkiye’ye girmiş ve 20.08.2020 tarihinde Antalya’da öldürülmüştür.

Bu bağlamda;

1- Nadir Salifov hakkında 2018 yılında alınmış bir deport (ülkeden ihraç) kararı var mıdır? Varsa, hakkındaki hangi suç isnatları nedeniyle Azerbaycan’a iade edilmiştir?

2- Nadir Salifov hakkında Türkiye’ye giriş yasağı konulmuş mudur?

3- Nadir Salifov’un Türkiye’ye girişi yasaklanmışsa bu kişi ne şekilde, hangi gerekçeyle ve hangi sınır kapısından Türkiye’ye giriş yapmıştır?

4- Nadir Salifov’un Türkiye’ye giriş sebebi ile Türkiye’de öldürülme sebebi ve katil zanlılarına dair Azerbaycan ile işbirliği halinde bir soruşturma yürütülmüş müdür? Soruşturma yürütülmüşse ne sonuca varılmıştır?

  • İLGİLİ ETİKET:
  • #DEVA
  • #TBMM
  • #MUSTAFAYENEROĞLU
  • #AZERI

SONRAKİ HABER

Yalıkavak Bodrum Marina Satışı Hakkında Ticaret Bakanı'nın Cevaplaması İstemiyle TBMM'ye Soru Önergesi

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar

27 May 2021