Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanlığı

İçişleri Bakanı'na “Batman’da Bir Vatandaşa Hedef Alınarak Ateş Edildiği İddiası” Hk. Soru Önergesi İçişleri Bakanı'na “Batman’da Bir Vatandaşa Hedef Alınarak Ateş Edildiği İddiası” Hk. Soru Önergesi

05 Eki 2021

Suat Şahin, 28.09.2021 tarihinde Batman ili Seyitler Mahallesi’nde sabah 07:00-08:00 sıralarında kolluk kuvvetlerinin ateş etmesi sonucu bacağından ve böbreğinden yaralanmıştır. Özel bir hastanede tedavi altına alınan ve bir süre yoğun bakımda kalan Suat Şahin’in sağ böbreği alınmış, bir ciğeri ciddi hasar görmüştür.

Olaya ilişkin olarak, Seyitler Mahallesi’nde şafak operasyonu yapan asker ve kolluk kuvvetlerinin o sırada köpeğini gezdiren Suat Şahin’i yanlarına çağırdıkları, Suat Şahin’in gitmemesi üzerine bir askerin kendisini hedef alarak ateş ettiği, yaralı haliyle ters kelepçelenerek sivil bir araçla özel bir hastaneye götürüldüğü şeklinde tanık beyanları bulunmaktadır. Öte yandan Batman Valiliği ise, Suat Şahin’in pitbull cinsi köpeğini kolluk personelinin üzerine saldırttığı, kaçmaya başladığı, personelin köpeği korkutmak maksadıyla zati tabancası ile bir el ateş ettiği, yerden seken merminin şahsın kalça bölgesine denk gelmesi sonucu yaralandığı yönünde bir açıklama yayınlamıştır. Valilik açıklamasına rağmen Suat Şahin’in kalça bölgesinden yaralanmadığı, sağ böbreğinin alındığı açıktır. Valilik açıklaması, tanıklar ve ailenin anlatımları birbirinden farklıdır.

Kolluk güçlerinin silah kullanma yetkisinin sınırları kanunla açık bir biçimde çizilmiştir. Yaşam hakkı ve vücut dokunulmazlığı temel haklardan olup, kolluk kuvvetlerinin bu temel hakları ihlal etmesi halinde faillerine idari ve cezai yaptırımlar uygulanması gerekmektedir. Bu nedenle olayın tam olarak aydınlatılabilmesi için aşağıdaki soruları sormak gerekmiştir:

1- Valilik açıklamasında şahsın kolluk güçlerinden kaçtığı iddia edildiğine göre; herhangi bir suçun şüphelisi olmayan ve kaçmakta olan şahsın kolluk güçlerine bir zarar verme ihtimali de olmadığına göre şahsa neden hedef alınarak ateş edilmiştir?

2- Suat Şahin’e ateş eden personel hakkında idari soruşturma başlatılmış mıdır? Soruşturmanın selameti açısından ilgili personel görevden geçici olarak uzaklaştırılmış mıdır?

3- Olaya tanık olan kişilerin ifadeleri alınmış mıdır?

4- Suat Şahin hakkında ‘görevi yaptırmamak için direnme’ suçu nedeniyle soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa neden başlatılmıştır?

5- Valilik açıklamasında ifade edildiği üzere Suat Şahin’in üzerinde uyuşturucu veya uyarıcı madde bulunmuş mudur? Buna ilişkin başlatılan bir soruşturma var mıdır?

  • İLGİLİ ETİKET:
  • #BATMAN
  • #İÇIŞLERI BAKANLIĞI
  • #DEVA PARTISI
  • #MUSTAFA YENEROĞLU

SONRAKİ HABER

Adalet Bakanı'na "Yusuf Bilge Tunç'un Zorla Kaybettirildiği İddialarının Adli Soruşturmaya Konu Edilip Edilmediği” Hk. Soru Önergesi

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar

05 Eki 2021