Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanlığı

İçişleri Bakanlığı'na Polis İntiharlarına Dair Soru Önergesi İçişleri Bakanlığı'na Polis İntiharlarına Dair Soru Önergesi

07 Tem 2021

Ağır çalışma şartları, amirlerin uyguladığı baskı, mobbing, tehdit ve mâli sıkıntılar nedeniyle birçok polisimiz intihar etmiştir. 05.07.2021 tarihi itibariyle 2021 yılının ilk 6 ayında 47 polis memurunun intihar ettiği medyaya yansımıştır.

Polisleri intihara sevk eden sorunların çözümü için adım atılıp atılmadığı konusunda şüpheler mevcuttur. Ayrıca intihar eden polis sayıları resmi olarak paylaşılmamaktadır. Acil bir önlem planı oluşturulması ve polislerin çalışma şartlarının iyileştirilmesi zorunludur.

Bu bağlamda;

1- Son 5 yılda intihar eden polis memurlarının sayısı kaçtır?

2- İntihar eden polis memurlarının intihar sebepleri araştırılmış mıdır? Araştırılmışsa polis memurlarının intihar sebepleri nelerdir? Araştırılmamışsa neden araştırılmamıştır?

3- Polis memurlarının intihar sebepleri araştırılmışsa bu sebeplerin ortadan kaldırılması için herhangi bir çalışma yapılmış mıdır?

4- Emniyet teşkilatı içerisinde üstlerin astlarına uyguladığı iddia edilen mobbing ve baskının tespiti ve bunlarla mücadele için herhangi bir çalışma yapılmış mıdır?

5- Polislere psikolojik destek sunmak üzere Polis Rehabilitasyon Merkezleri kurulacak mıdır?

6- Polislerin ve ailelerinin sosyal güvenlik hakları ve mâli açıdan desteklenmesi için herhangi bir çalışma yapılmış mıdır veya hangi çalışmalar planlanmaktadır?

  • İLGİLİ ETİKET:
  • #TBMM
  • #DEVA PARTISI
  • #MUSTAFAYENEROĞLU
  • #POLIS
  • #SORU ÖNERGESI

SONRAKİ HABER

Saglık Bakanlığı'na Şişli Etfal Hastanesi Soru Önergesi

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar

07 Tem 2021