Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanlığı

İsrail ile Ticareti Kes Protestocularına Yönelik Gözaltılar Hk. İçişleri Bakanlığı'na Soru Önergesi İsrail ile Ticareti Kes Protestocularına Yönelik Gözaltılar Hk. İçişleri Bakanlığı'na Soru Önergesi

15 Nis 2024

YENEROĞLU, ‘İSRAİL İLE TİCARETİ KES’ GÖZALTILARINI İÇİŞLERİ BAKANINA SORDU

“Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının keyfi şekilde engellenmesine karşı hangi tedbirlerin alınması planlanmaktadır?”

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, 07 Nisan 2024 Pazar günü İsrail ile ticaretin kesilmesi amacıyla “Filistin İçin Bin Genç Platformu” tarafından düzenlenen protesto gösterisi esnasında kolluğun sert müdahalesi, kadın protestocuların kolluk tarafından darp edilmesi ve darp sırasında başörtüleri açılan kadınların ters kelepçelenmesi hakkında İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya soru önergesi verdi.

Hukuka aykırı olmayan toplantı ve gösteri yürüyüşünün kolluk tarafından yasaya ve Anayasa’ya aykırı olacak bir şekilde bastırılması ve orantısız güç kullanılması vatandaşlar tarafından kayda alınmış ve görüntüler kamuoyuna yansımıştı.

Konuya ilişkin açıklamasında ülkemizde son yıllarda toplantı ve gösterilerin keyfi şekilde engellendiğini belirten Yeneroğlu, “Anayasa Mahkemesi’nin vermiş olduğu Cihan Tüzün, Songül Korkmaz vd. ve Mahmut Konuk emsal kararlarında Anayasa’nın sözüne ve ruhuna aykırı olarak toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin izne bağlandığına hükmedildiğini” vurgulayarak İçişleri Bakanlığının ivedi şekilde toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının demokratik işlevini dikkate alarak gerekli yasal ve yapısal tedbirleri alması gerektiğini ifade etti.

Yeneroğlu konuya ilişkin olarak Bakan Yerlikaya’ya şu soruları yöneltti;

‘İstanbul Valisi Davut Gül’ün, silahsız ve saldırısız protesto gösterilerini “beşinci kol faaliyeti” olarak adlandırmasının hukuki bir dayanağı var mıdır?’

1- Kolluk tarafından kaç kişi gözaltına alınmıştır? Gözaltına alınan kaç kişiye ters kelepçe takılmıştır? Kolluk tarafından hangi gerekçe ile gözaltı işlemi yapılmıştır?

2- Protesto gösterisi yapanlara uygulanan sert müdahalede, protesto gösterisi yapanları darp eden kolluk görevlilerinin tümü tespit edilmiş midir? Bu görevliler açığa alınmış mıdır? Bu kolluk görevlileri hakkında idari ve adli işlem yapılmış mıdır?

3- İstanbul Valisi Davut Gül’ün, silahsız ve saldırısız protesto gösterilerini “beşinci kol faaliyeti” olarak adlandırmasının hukuki bir dayanağı var mıdır?

‘Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının güçlendirilmesi amacıyla hangi çalışmalar yapılmaktadır?’

4- 2021 yılında ilan edilen İnsan Hakları Eylem Planı’na dayanarak toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının güçlendirilmesi hedefi kapsamında Bakanlığınız tarafından hangi çalışmalar yapılmaktadır?

5- Anayasa Mahkemesi’nin kararı da dikkate alınarak bildirim sistemi kapsamındaki düzenlemelerin “izin” anlamına gelecek şekilde geniş yorumlanmasını engellemek amacıyla hangi yasal ve yapısal değişikliklerin yapılması planlanmaktadır?

6- Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının demokratik işlevi ve etkisi de dikkate alınarak, idari makamların toplantı ve gösteri yürüyüşünün yapılacağı yeri, güzergâhı ve zamanını belirleme yetkilerini keyfi şekilde kullanmalarını engellemek amacıyla hangi tedbirlerin alınması planlanmaktadır?

İsrail ile Ticareti Kes Protestocularına Yönelik Gözaltılar Hk. Soru Önergesi

  • İLGİLİ ETİKET:
  • #TBMM
  • #HUKUK
  • #ADALET
  • #İÇIŞLERI BAKANLIĞI
  • #İSRAIL PROTESTOSU

SONRAKİ HABER

Anayasa Mahkemesi'nin 62. Kuruluş Yıl Dönümü Hk. Basın Açıklaması

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar

15 Nis 2024