Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanlığı

Kütüphaneci Alımı Mülakatlarında Usulsüzlük İddiaları Hk. Soru Önergesi Kütüphaneci Alımı Mülakatlarında Usulsüzlük İddiaları Hk. Soru Önergesi

19 Ağu 2022

‘Kütüphane memuru alımlarında usulsüzlük iddiaları soruşturulacak mı?’

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 465 Sözleşmeli Kütüphane Memuru alımı için 30 Mayıs 2022–10 Haziran 2022 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirdiği sözlü mülakatta ilk sıralarda bulunan yüksek puanlı adaylar elenirken; daha düşük puana sahip ve sıralamada son sıralarda yer alan adayların kazanmaları üzerine soru önergesi verdi.

KPSS’den daha yüksek puan almış adayların sözlü mülakatta 60 ve 65 sözlü puanı verilerek elendiğini belirten Yeneroğlu, sözleşmeli memur alım sürecinin her aşamasında yayınlanan listelerin sonuçlar açıklanırken hiç yayınlanmamış olmasının adaylarda soru işareti yarattığına dikkat çekerek Ersoy’a şu soruları yöneltti:

‘Bölüm dışı atama yapıldı mı?’

“İlk mülakat listeleri açıklandığında, Bilgi ve Belge Yönetimi bölümü dışı 2 kişi, adaylar ve Türk Kütüphaneciler Derneği (TKD) tarafından tespit edilmiş ve bu kişilerin bakanlığa bildirilmesi üzerine bu iki isim güncel listeden çıkarılmıştır. Atanan kişilerin listelerinin açıklanmaması diğer adaylarda, bu konuda bir ihmal olabileceğini düşündürmektedir. Bölüm dışı atanan isimler mevcut mudur?”

‘Üst düzey yöneticiler son sıralarda bulunan adayların atanmasına referans oldu mu?’

“Kültür Memur-Sen’de görevli üst düzey kişilerin ve çeşitli müdür/genel müdür unvanlı yöneticilerin, il bazındaki sıralamalarda son sıralarda bulunan adayların atanmasına referans olduğu iddiası doğru mudur? Bu alımlarda 100 bin TL karşılığında atanan adaylar olmuş mudur? Bu konuyla ilgili herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?”

‘Boş kalan kadrolara yasal usuller işletilmeden personel yerleştirileceği iddiaları doğru mu?’

“İl için ayrılan kontenjan kadar bile adayın başvurmadığı illerde elenen yüksek puanlı adaylar mevcuttur. Bu illerde boş kalan yaklaşık 100 kadroya, alımlar haricinde yasal usuller işletilmeden personel yerleştirileceği iddiaları doğru mudur?”

‘Mülakatı iyi geçtiği halde elenen yüksek puanlı adaylar hakkında bir inceleme gerçekleştirilecek mi?’

“Mülakatı iyi geçmesine rağmen elenen yüksek puanlı adayların bakanlığa gönderdiği itiraz dilekçelerine, TKD Genel Başkanı’nın bu alımda torpil yaşandığı iddiasına ve basında çıkan haberlere karşılık bakanlık içerisinde bir soruşturma başlatıp; elenen yüksek adaylar hakkında bir inceleme gerçekleştirecek misiniz?

Soru Önergesi: Kütüphaneci Alımı Mülakatlarında Usulsüzlük İddiaları Hk. Soru Önergesi

  • İLGİLİ ETİKET:
  • #TBMM
  • #HUKUK
  • #ADALET
  • #KÜLTÜR VE TURIZM BAKANLIĞI

SONRAKİ HABER

İçişleri Bakanının Yaptığı Suç Duyurusu Hk. Soru Önergesi

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar

19 Ağu 2022