Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanlığı

Vatandaşlarımızın Kişisel Verilerinin Ele Geçirilmesi” Hk. Soru Önergesi Vatandaşlarımızın Kişisel Verilerinin Ele Geçirilmesi” Hk. Soru Önergesi

25 Nis 2022

‘Vatandaşların kimlik bilgilerinin ele geçirildiği iddiası doğru mudur’

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Sosyal Medya hesabı üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan’ın fotoğraf ve bilgilerinin olduğu kimlik kartlarını paylaşan gazeteci İbrahim Haskoloğlu hakkında “kişisel bilgileri hukuka aykırı yolla ele geçirme ve yayma suçundan açılan soruşturma kapsamında tutuklanmasını gündeme getirdi.

‘Kimlik bilgilerinin çaldırılması sorununun çözümü için bir işlem yapılmış mıdır’

Yeneroğlu, Kişisel Verileri Koruma Kurumu’nun Adalet Bakanlığı’nın ilişkili kurumu olduğunu göz önünde bulundurduğunu ifade ederek şu soruları sordu:

1- Gazetecinin haberini delillendirmek üzere paylaştığı kimlik bilgileri doğruysa ve bu bilgiler hukuka aykırı olarak ele geçirilmişse Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının toplu olarak kimlik bilgilerinin ele geçirildiği iddiası doğru mudur?

2- Vatandaşlarımızın kimlik bilgileri ele geçirilmişse kaç milyon vatandaşımızın kimlik bilgileri korunamamış ve hackerların eline geçmiştir?

3- Nüfus bilgilerinin önemi düşünüldüğünde milli güvenlik zafiyeti niteliğindeki kimlik bilgilerinin çaldırılması sorununun çözümü için herhangi bir işlem veya eylem yapılmış mıdır?

  • İLGİLİ ETİKET:
  • #KIŞISEL VERILER
  • #İBRAHIM HASKOLOĞLU
  • #HUKUK
  • #ADANA

SONRAKİ HABER

Gezi Parkı Davasında Çıkan Karar Hk. Basın Açıklaması: ‘Kavala’ya verilen cezanın hiçbir hukuki dayanağı yoktur’

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar

25 Nis 2022