Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanlığı

Erkam Yıldırım'ın Venezuela ziyareti hakkında Dışişleri Bakanlığı'nın cevaplaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi Erkam Yıldırım'ın Venezuela ziyareti hakkında Dışişleri Bakanlığı'nın cevaplaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi

31 May 2021

Eski Başbakan Sn. Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım, Türkiye-Venezuela Parlamentolar Arası Dostluk Grubu ve bazı YSK üyeleriyle beraber Venezuela’ya gitmiş ve burada Caracas Büyükelçiliği tarafından karşılanmış ve resmi ziyaretlerde bulunmuştur. Binali Yıldırım ise ilk olarak “Oğlum Venezuela'ya gitmiştir ve beraberinde koronavirüs ile mücadele amacıyla orada ihtiyaç sahiplerine test kiti, maske gibi bir takım malzemeler götürüp dağıtmıştır” açıklamasında bulunmuştur. Sonrasında ise oğlunun Venezuela'yı biraz meraktan biraz da iş adamı olarak yeni fırsatlar var mı diye sadece bir kez Aralık ayında ziyaret ettiğini söylemiştir.

Bu bağlamda;

1- Erkam Yıldırım, Venezuela’ya Türkiye-Venezuela Parlamentolar Arası Dostluk Grubu ve bazı YSK üyeleriyle beraber aynı uçakla mı gitmiştir?

2- Erkam Yıldırım, hangi sıfatla resmi ziyaretlere katılmış ve Caracas Büyükelçiliğimiz hangi sıfatına istinaden kendisini karşılamış ve resmi görüşmelere dâhil etmiştir?

3- Erkam Yıldırım, test kiti ve maske bağışında bulunmuşsa bu ürünler Türkiye Cumhuriyeti’ne ait uçakta mı taşınmıştır? Bağış yapıldığı iddia edilen tarihte covid test kitinin Sağlık Bakanlığı’nın kontrolünde olduğu ve tıbbi maskelerin de ihracının bağış karşılığı ön izne tâbi olduğu göz önüne alındığında; coronavirüsle mücadelede kullanılan tıbbi malzemelerin diğer ülkelere bağışlanmasının usulü ve şartları nelerdir?

4- Erkam Yıldırım, Venezuela’ya iş adamı olarak yeni fırsatlar araştırmak için gitmişse Dışişleri Bakanlığı kendisine ticari faaliyetlerinde ve saha araştırmasında yardımcı olmuş mudur?

  • İLGİLİ ETİKET:
  • #VENEZUELA
  • #TBMM
  • #DIŞIŞLERI
  • #SORU ÖNERGESI

SONRAKİ HABER

Sn. Erkam Yıldırım'ın Venezuela'da dağıttığı test kiti ile maske bağışı hakkında Ticaret Bakanlığı'nın cevaplaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar

31 May 2021